“Unudulma” Şəhid kapitan Rəsul Atakişiyev
Azərbaycan Xalqının ümummilli lider Heydər Əliyev demişdir.    “Hər  bir Şəhid bizim üçün böyük itkidir, onların xatirəsi bizim üçün əzizdir, qəlbimizdə daimi yaşayacaqdır”.
Şəhid kapitan Ağakişiyev Rəsul Qələndər oğlu  (30.09.1960 -19.11.1992)
Sıralarında qürurla xidmət etdiyimiz Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarının döyüş yolu qəhrəmanlıq nümunələri ilə zəngindir. Mənfur erməni faşistlərinə qarşı döyüşlərdə canını qurban verərək şəhidlik zirvəsinə yüksələn igid hərbi qulluqçularımızın göstərdiyi şücaət məhz bu qəbildəndir.Şəhid silahdaşlarımızın həyat və döyüş yolunu təbliğ etmək və yeni hərbi xidmətə başlayan gənclərimizə aşılamaq hər birimizin vətənpərvərlik borcudur.
Qəhrəmanlığı ilə müasir gənclərimizə örnək olan şəhid döyüşçülərimizdən biri də Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə xidmət etmiş, Şəhid kapitan Ağakişiyev Rəsul Qələndər oğludur.
Kapitan Rəsul Qələndər oğlu Ağakişiyev 1960-cı il sentyabr ayının 30-da Goranboy rayonunun Qara Süleymanlı kəndində anadan olub. Qələndər atanın və Gilas ananın böyüdüb tərbiyə etdiyi övladlarından (Rəsul, Aygün və Kamran) ən böyüyü, eləcə də ailənin uzun illər həsrətində olduğu və dünyaya gəlməsinə qurbanlar deyilmiş  "nübar"ı olub. Rəsul orta təhsilini 1967-1977-ci illərdə Goranboy rayonundakı 2 saylı məktəbdə almışdır. On dörd yaşında atasını itirən R.Ağakişiyev ailənin dolanışığı çətin olduğuna görə, məktəbi bitirdikdən sonra Goranboy rayonunda kino-mexanik işləyib.
1979-cu ildə R.Ağakişiyev hərbi xidmətə çağırılıb. O, iki il SSRİ  Silahlı Qüvvələrinin  İrkutsk vilayətində yerləşən hərbi hissələrindən birində həqiqi hərbi xidmətdə olmuşdur. 1981-ci ildə isə doğma Vətəninə qayıdaraq, Gəncədəki hava-desant qüvvələrində xidmətə başlamışdı. Qulluq etdiyi dövrlərdə Rəsul 103 dəfə, yəni təyin olunmuş normadan çox paraşütdən atılmışdı. Peşəsini daha da təkmilləşdirmək məqsədi ilə Litvanın Kaunas şəhərinə ezam olunmuş və burada 6 aylıq xüsusi kurs keçmişdi. 1983-cü ildə isə Daxili  İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarının Leninqrad şəhərindəki (indiki Sankt-Peterburq - A.Ə.) «Komsomolun 60 illiyi» adına Ali Hərbi Siyasi məktəbə qəbul olmuş, 1987-ci ildə bu təhsil ocağını müvəffəqiyyətlə başa vuraraq SSRİ Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında bir sıra vəzifələrdə xidmətini davam etdirmişdi.
Torpaqlarımız bədnam qonşularımız tərəfindən işğala məruz qaldığı bir dövrdə  kapitan R.Ağakişiyev canından çox sevdiyi Vətəninin müdafiəsində iştirak etmək və düşmənə layiq olduğu dərsi vermək üçün könüllü olaraq Azərbaycana qayıtmışdır.
Mərhumun həyat yoldaşı, Daxili Qoşunların veteran hərbi qulluqçusu, ehtiyatda olan gizir Təranə Ağakişiyevanın Rəsulun doğma yurduna qayıdışı barədə söylədiyi fikirlər bunu bir daha sübut edir:  «...O zamanlar ölkəmizdə baş verən hadisələr hər bir qeyrətli Vətən oğulu kimi Rəsulu da bərk narahat edirdi. Ermənilərin həmvətənlərimizə qarşı törətdikləri vəhşiliklərə dözə bilməyən Rəsul Azərbaycana göndərilməsi üçün raport yazır. Onu bu fikrindən döndərmək istəyənlərə isə cavabı belə olur: Azərbaycana peşəkar hərbçi kimi mən indi lazımam. Vətənimin mənim kimi oğullara ehtiyacı var. İndi getməsəm, müharibədən sonra “mən də Azərbaycanlıyam” - deyib Vətənə necə qayıdaram?”.
Əsl vətənpərvər eloğlumuz 1991-ci ilin dekabrında Vətənə qayıdır.
Təranə Ağakişiyeva həmçinin Rəsulun çox ailəcanlı, mehriban və qayğıkeş bir insan olduğunu deyir: «İlk baxışdan çox tünd xasiyyətli bir insan olduğu görsənərdi. Lakin onunla bircə gün yoldaşlıq edən hər bir adam başa düşürdü ki, Rəsul nə qədər zarafatcıl və deyib-gülən adamdır. İki övladı var. Oğlu Rafael və sevimli qızı Bənövşə. Anasını çox sevirdi. Hər kəlməsi Rəsul üçün hökm idi. Elə buna görə də Ana Vətənin müdafiəsinə ilk qalxanlardan oldu.
Kapitan Resul Ağakişiyev tezliklə Daxili İşlər Nazirliyi (DİN-in) Daxili Qoşunlarının Gəncədə şəhərində yerləşən əlahiddə xüsusi  motorlaşdırılmış  milis (polis) taborun qərargah rəisi təyin olunur (1992-ci ilin sentyabr ayından isə tabor komandiri) və bir müddət sonra döyüş əməliyyatlarında iştirak edir. Son dərəcə qayğıkeş olduğuna görə şəxsi heyətin dərin rəğbətini qazanır.
Vaxtı ilə kapitan Rəsul Ağakişiyevin tabeliyində sıravi döyüşçü kimi xidmət etmiş, hazırda Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Qərargahında qoşun xidmətinin zabit kimi xidmətini davam etdirən, Azərbaycan Respublikasının müharibə veteranı mayor Vüqar Abbasovun cəsur komandiri barədə söylədiyi fikirlər buna bariz nümunədir: “Kapitan R.Ağakişiyev mənim yaddaşımda olduqca qayğıkeş bir komandir kimi qalıb. O, postlarda döyüş növbəsi aparan əsgərlərə tez-tez baş çəkirdi. Onların problemləri ilə yaxından maraqlanır və hər birinin qayğısına qalırdı. Əsgərlərlə döyüş ruhu aşılayan vətənpərvərlik mövzusunda maraqlı söhbətlər edirdi. Bu isə döyüşən şəxsi heyətdə, xüsusilə də o zamanlar sıralarımıza yeni qatılan gənc əsgərlərdə böyük ruh yüksəkliyi yaradırdı. Ona görə də bütün əsgərlər kapitan R.Ağakişiyevi qayğıkeş bir komandir kimi sevir və hörmət edirdi”.
Rəsul Atakişiyev Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə xidmət etdiyi illər ərzində hərbi texnikanı, döyüşün bütün sirlərini dərindən bilirdi. Bir sözlə, əsl hərbçi idi. Kapitan R.Ağakişiyevin başçılıq etdiyi ikinci tabor Qarabağın bir çox yaşayış məntəqələrinin, mühüm strateji əhəmiyyətli yüksəkliklərin azad olunmasında böyük şücaət göstərmişdir.
R.Ağakişiyev bölgədəki ən ağır, çətin döyüşlərdə iştirak etmiş, təpədən dırnağa silahlanmış azğın düşmənin qarşısından bir addım da geri çəkilməmişdir. Hətta bir neçə dəfə ağır yaralansa da, qısamüddətli müalicədən sonra yenidən silaha sarılmış (1992-ci il sentyabrın 19-da başından qəlpə yarası almış və Ağdərə hərbi qospitalında 3 gün yatdıqdan sonra, həkimlərin təkidinə baxmayaraq döyüşə qayıtmışdı, bir sıra uğurlu əməliyyatlara başçılıq etmişdir. O, döyüş vaxtı nə qədər sərt və ciddi olsa da, adi günlərdə son dərəcə sadə, mülayim, səmimi, qayğıkeş və mehriban adam idi. Əsgərləri çox sevir, özündən çox onların taleyini düşünürdü. Bacarıqlı və təcrübəli bir komandir kimi əsgərlərin döyüş əzmini və əhval-ruhiyyəsini yüksəltməyə çalışırdı.
Kapitan R.Ağakişiyevin döyüş yolu qəhrəmanlıqlarla zəngin olmuşdur. Kəlbəcər və Ağdərə rayonlarının müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə, həmçinin, Narışdar, Aterk, Qaragöl, Drambom, Mehmanə, Kaçaqot, Poqasamer, Çıldıran kəndlərinin və bir çox strateji əhəmiyyətli yüksəkliklərin azad edilməsində bacarıqlı komandir kimi fəal iştirak edib.