Təbrik: Mayor Həsən Əliyev -55
Daxili İşlər Nazirliyi (DİN-in) Daxıli Qoşunların həyatında öz dəst xətti  və xüsusi xidmətləri olan,  yüksək peşəkarlığı, humanistliyi, işgüzarlığı, mənəvi   keyfiyyəti,sadəliyi,səmimiyyəti, dəqiqliyi,təmkinliyi,qeyrəti,xeyirxahlığı,vətənpərvərliyi,insanpərvərliyi  və səmərəli fəaliyyəti  ilə  seçilən,  Allahın verdiyi şərəfli və mənalı ömürünün  ən məhsuldar dövrünün  21 ildən çoxnu  hərbi xidmətdə keçirmiş, Azərbaycan Respublikasının müharibə veteranı, istefada olan mayor Əliyev Həsən Əli oğlunun mart ayının 25- də ad günüdür! Daha doğrusu  yubileyidir.! Anadan olmasının 55 illik yubiley!...
Daimi həyatın bütün cətinlikıərindən  alını açıq və üzüağ çıxan,  Azərbaycan Respubilkasının müharibə veteranı,istefada olan mayor Əliyev Həsən Əli oğlunu  doğum (55 illik ) yubiley günü münasibətilə Daxili İşlər Nazirliyinin zabitlər birliyinin üzvləri,  Daxili Qoşunların  ehtiyatda və istefada olan zabitləri,doğmaları,əzizləri,yaxınları,iş və döyüş yoldaşları  səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı ailə səadəti  və həyat yollarında bitib - tükənməyən nailiyyətlər arzu edib deyirlər,
Həsən qoy yaşının üstə gələn bu yaşda  sizə  sevincdolu günlər bəxş etsin, hər yeni günün isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun sizi  xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin.
Azərbaycan Respublikasının      müharibə veteranı istefada  olan mayor Əliyev Həsən Əli oğlu  1970- ci ildə mart ayının  25-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının ən səfalı rayonlarında biri olan Şahbuz rayonunun  Badamlı qəsəbəsində zəhmətkeş bir ailədə anadan olub.
1987 -ci ildə Naxçıvan Müxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Badamlı qəsəbəsində orta məktəbi, 1990- cu ildə  SSRİ Müdafiə Nazirliyinin Almaniyada yerləşən gizirlər məktəbini ( tank komandiri ixtisası üzrə), 1998 - ci ildə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin Qaraheybətdə yerləşən Zabitlərin təhkimləşdirmə kursunu  (bölük komandiri ixtisası üzrə) bitirib.O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və hərbi hissələrində keçirilən bir çox metodiki -təlim toplanışlarda ,hərbi və xüsusi taktiki  təlimlərdə,  komanda qərargah məşqlərində,  seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1988- 1990 ci illərdə Sovet ordusunun Almaniyada yerləşən hərbi hissələrin birində müddətli həqiqi hərbi  xidmətdə olub.1990-cu illdən 1992 -ci ilin iyul ayına kimi   Sovet Ordusunun   Almaniyada yerləşən hərbi hissələrin birində    tank komandiri və bölüyün baş cavuşu vəzifəsində işləyib.
Həsən Əliyev 1992 -ci ilin avqust ayından  2009 - cu ilin iyul ayına kimi  Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların  Baş İdarəsinin Ağdam, Xaçmaz, (Yalama qəsəbəsində), Quba, Binəqədi  və Hacıqabul  rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində, AİS xidməti üzrə texnik,  taqım komandiri, əlahiddə xüsusi təyinatlı taqım komandiri, bölük  komandiri, alayın  fiziki hazırlıq  və idman rəisi, alayın kimya xidməti rəisi vəzifələrində Vətənə dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
Həsən Əliyev  DİN-in Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq, zəhmətkeş  zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəssisələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kollektivlərdə, dost -tanış ,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada Daxili Qoşunlara həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların yerinə yetirilməsində, şəhərdə, yaşayış məntəqələrində  və kütləvi tədbirlərin kecirilmə yerlərində  ictimai qaydanın qorunmasında və ictimai təhlükəsizliyin təmin edilməsində, yaşayış məntəqələrində  kütləvi iğtişaşların qarşısının alınmasında, mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizədə,  qanunsuz  silahlı  dəstələrin   axtarışında  və  zərərsizləşdirilməsində,qəzalar,bədbəxt hadisələr,yanğınlar,təbii fəlakətlər və başqa fövqalədə hallar, habelə  fövqalədə     vəziyyət və komendant saatı zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında üzərinə düşən    vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Müstəqil Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında xidmət etdiyi illər ərzində, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi Hərbi Andın,  hərbi və daxili qoşunların  döyüş xidməti  nizamnamələrin  eləcə də digər hüquqi- normativ aktların  tələblərinin yerinə yetirilməsi işində şəxsi nümunəsi  ilə  bir  çox-  hərbi qulluqçular fədakar hərbi xidmətə ruhlandırmışdır.
Öz   xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə, döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi  xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə əla xidmətlərə görə əlacı, yubiley və idman dərəcəsi döş  nişanları ilə, pul mükafatları ilə, fəxri fərmanlarla və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Döyüş hazırlığındakı əla göstəricilərə görə, təlimlərdə, xüsusi əməliyyatlarda, döyüş xidmətində və döy növbəsində üş xüsusi fəriqləndiyinə görə şücaət və fədakarlıq göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından Daxili İşlər Nazirinin müvafiq əmrləri ilə  aşağıdakı medallarla təltif olunub:
1. “Qüsursuz xidmətə  görə” 1-ci , 2-ci və 3-cü dərəcəli medallar ilə;
2. “Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin” 10-illiyi  (1991-2001) və 90 illiyi (1918-2008)”     yubileyi  medallarl ilə.
YUBİLEY GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN HƏSƏN!
100 YAŞA, SAĞLAM YAŞA!