texnikumunu, 2008-ci ildə Azərbaycan Beynəlxalq Universitetini bitirib.
Polkovnik- leytenant Vuqar Gülmalıyev Daxili Qoşunlarda və Hərbi Hava
Qüvvələrində xidmət etdiyi illər ərzində bir neçə xarici ölkələrdə təkmilləşdirmə və
ixtisas artırma kurslarını, belə ki:
-2000 və 2006-cı illərdə Türkiyə Respublikasının Jandarma Qüvvələrinin İzmir şəhərində yerləşən hərbi məktəbində xüsusi təyinatlı bölmələrin hazırlığı üzrə təkmiilləşdirmə və ixtisas artırma kurslarını;
-2007-ci ilin fevral ayında Türkiyə Respublikasının Jandarma Qüvvələrinin hərbi
məktəbində şiddətli soyuqlarda və dərin qarda fəaliyyət kurslarını;
-2013 və 2015-ci illərdə Türkiyə Respublikasında havadan yüklərin alınması və
atladıcı kurslarını;
-2016-cı ildə Ukrayna Respublikasının Kiyev şəhərində sərbəst paraşütdan tullanma kurslarını bitirmişdir.
Vüqar Gülmalıyev Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında və Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində müxtəlif vəzifələrdə xidmət etdiyi dövrdə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinində və hərbi hissələrində, Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində, eləcə də 2018, 2019, 2021, 2022 və 2024-cü illərdə Türkiyə və Qazaxıstan Respublikalarında keçirilən bir çox təlim -metodiki toplanışlarda, hərbi xüsusi-taktiki təlimlərdə, operativ taktiki-komanda qərargah təlimlərində fəal iştirak edib.
1992-ci ilin iyul ayından 2016- ci ilin may ayna kimi Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Əli Bayramlı (indiki Şirvan) və Gəncə şəhərlərində, Nərimanov, Binəqədi və Bərdə rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində müdavim, manqa komandiri, taqım komandirinin müavini, qarovul rəisi, xüsusi təyinatlı dəstədə qrup komandiri, bölük komandirinin tərbiyəvi işləri üzrə müavini, xüsusi təyinatlı dəstədə kəşfiyyat rəisi, paraşüt-desant axtarış- xilasetmə qrupun rəisi, hərbi hissə komandirin tərbiyəvi işləri üzrə müavini vəzifələrində, Vətənə və xalqa sədaqətlə xidmət etmiş, hərbi hissə komandirinin birinci müavini-qərargah rəisi vəzifəsini isə bir müddət icra etmişdir. 2016-cı ilin may ayında öz arzusu ilə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinindən ehtiyata buraxılıb.
2016-cı ilin may ayından etibarən Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində baş zabit vəzifəsində çalışır.