texnikumunu, 2008-ci ildə  Azərbaycan Beynəlxalq Universitetini bitirib.
Polkovnik- leytenant Vuqar Gülmalıyev Daxili Qoşunlarda və Hərbi Hava
Qüvvələrində xidmət etdiyi illər ərzində bir neçə xarici ölkələrdə təkmilləşdirmə və
ixtisas artırma kurslarını, belə ki:
-2000 və 2006-cı illərdə  Türkiyə Respublikasının Jandarma Qüvvələrinin İzmir şəhərində yerləşən hərbi məktəbində  xüsusi təyinatlı bölmələrin hazırlığı üzrə təkmiilləşdirmə və ixtisas artırma kurslarını;
-2007-ci ilin fevral ayında Türkiyə Respublikasının Jandarma Qüvvələrinin hərbi
məktəbində şiddətli soyuqlarda və dərin qarda fəaliyyət kurslarını;
-2013 və 2015-ci illərdə Türkiyə Respublikasında havadan yüklərin alınması və
atladıcı kurslarını;
-2016-cı ildə Ukrayna Respublikasının Kiyev şəhərində  sərbəst paraşütdan tullanma kurslarını bitirmişdir.
Vüqar Gülmalıyev Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarında və  Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində müxtəlif vəzifələrdə xidmət etdiyi  dövrdə  Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinində və hərbi hissələrində,  Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində, eləcə də 2018, 2019, 2021, 2022 və 2024-cü illərdə Türkiyə və Qazaxıstan Respublikalarında  keçirilən bir çox təlim -metodiki toplanışlarda, hərbi xüsusi-taktiki təlimlərdə, operativ taktiki-komanda qərargah təlimlərində fəal iştirak edib.
1992-ci ilin  iyul ayından 2016- ci ilin  may ayna kimi Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Əli Bayramlı (indiki  Şirvan) və Gəncə şəhərlərində, Nərimanov, Binəqədi və  Bərdə rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində müdavim,  manqa komandiri, taqım komandirinin müavini, qarovul rəisi, xüsusi təyinatlı dəstədə  qrup komandiri, bölük komandirinin tərbiyəvi işləri üzrə müavini, xüsusi təyinatlı dəstədə kəşfiyyat rəisi, paraşüt-desant axtarış- xilasetmə qrupun rəisi, hərbi hissə komandirin tərbiyəvi işləri üzrə müavini vəzifələrində, Vətənə və xalqa sədaqətlə xidmət etmiş, hərbi hissə komandirinin birinci  müavini-qərargah rəisi vəzifəsini isə bir müddət icra  etmişdir. 2016-cı ilin may ayında öz arzusu ilə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinindən  ehtiyata buraxılıb.
2016-cı ilin may ayından etibarən Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrində  baş zabit vəzifəsində çalışır.