İnsan ücün ən yaddaqalan günlərin başlıcası onun həyata gəldiyi gündür.Ömrə bəzək olan ad günü hər il xüsusi qeyd edilir. Belə ad günü qeyd edən insanlardan biridə Daxili İşlər Nazirliyi (DİN-in) Daxili Qoşunlarının Zakatala, Hacıqabul rayonlarında, Şəki, Şirvan və Gəncə şəhərlərində yerləşən hərbi hissələrinin həyatında öz dəst-xətti və xüsusi xidmətləri olan, Azərbaycan Respublikasının müharibə veteranı- istefada olan mayor Vaqif Əfəndiyevdir. Fevral ayının 12 -də onun dünyaya göz acdığı gündür.
Daimi həyatın bütün cətinliklərindən alınıaçıq və üzüağ çıxan, mayor Vaqif Əfəndiyevi belə bir əlamətdar gün münasibəti ilə DİN -in Daxili Qoşunlarının ehtiyatda və istefada olan zabitləri, kollektivi, daxili işlər nazirliyinin zabitlər birliyi, onun doğmaları, yaxınları, iş və döyüşcü yoldaşları səmimi qəlbdən təbrik edir, səbəbkara həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm cansağlığı və həyat yollarında bitib tükənməyən nəaliyyətlər arzu edib deyirlər, Vaqif qoy yaşının üstə gələn bu yaş da sizə sevincdolu günlər bəxş etsin.
Mayor Əfəndiyev Vaqif Zakir oğlu 1959-cu ilin fevral ayının 12- də Zakatala rayonunda zəhmətkeş bir ailədə anadan olub.
1976 -ci ildə Zaqatala şəhər orta məktəbini, 1985 - ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin) fiziki tərbiyə və gənclərin cağrışa qədərki hazırlığı fakültəsini, 1999 - ci ildə isə DİN-in Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Döyüş Hazırlığı İdarəsinin Xəzər rayonunda yerləşən təlim - tədris mərkəzində zabitlərin ixtisas artırma kurslarını bitrib. O, DİN-in Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və hərbi hissələrində keçirilən bir çox təlim- metodiki toplanışlarda, xüsusi- taktiki təlimlərdə, nümnəvi-göstərici məşğələlərdə, müvafiq kurslarda, semnar və konfraslarda olub.
1977-1979- cu illərdə SSRİ Silahlı Qüvvələrinin Almaniya Demokratik Respublikasında yerləşən hərbi hissələrin birində müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub.
1985-1991- cı illərdə Zakatala şəhər məktəblərin birində hərbi və fiziki hazırlığ fənləri üzrə müəllim vəzifəsində işləyib.
1992- 1994-cü illərdə Zakatala rayonunun könüllər özünü müdafiə taborunun və Azərbaycan ordusunun tərkibində tabor komandiri vəzifəsində Ağdam rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edərək, ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layıqınca gəlmişdir. Azərbaycan Respublikasının müharibə veteranıdır.
Mayor Vaqif Əfəndiyev 1994- 2007 -cü illərdə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsinin Zakatala , Hacıqabul rayonlarında, Şirvan və Gəncə şəhərlərində yerləşən ayrıca yerləşən ttaborda və hərbi hissələrdə bölük komandiri, tabor komandirinin tərbiyəvi işləri üzrə müavini, tərbiyə bölməsinin rəisi- baş təlimatçı vəzifələrində Vətənə dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət eAzərbaycan Respublikasının müharibə veteranı mayor Vaqif Əfəndiyev Daxili Qoşunlardan Silahlı Qüvvələrə ehtiyata buraxıldıqdan sonra 17 ildən çoxdur Zakatala rayonunda idman sahəsində calışır.
Peşəkarlığı, humanistliyi,sadəliyi, səmiyyəti, dəqiqliyi,təmkinliyi,iradi, mənəvi keyfiyyəti və işgüzarlığı ilə seçilən, mayor Vaqif Əfəndiyevi ömrünün ən məhsuldar dövrünün 16 ildən çox şərəfli xidmət yolunu hərbi xidmətdə kecirmişdir.
Mayor Vaqif Əfəndiyev Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi müddətdə şəxsən , Azərbaycan Respublikasının Konustutiyasına və qanunlarına, Hərbi Andın , hərbi və daxili qoşunların döyüş xidməti nizamnamələrinin tələblərinə və vəzifə borcuna əməl etməkdə tabeliyindəkilər üçün nümunə olmuşdur .
Vaqif Zakir oğlu Əfəndiyev Qaunvercliklə müəyyən edilmiş qaydada DİN -in Daxili Qoşunlarına həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların yerinə yetirilməsində, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, şəhərdə, yaşayış məntəqələrində və kütləvi tədbirlərin kecirilmə yerlərində ictimai asayişin qorunmasında və ictimai təhlükəsizliyin təmin edilməsində, hərbi təchizat anbarların və inzibatı binaların mühafizə edilməsində, yaşayış məntəqələrində kütləvi iğtişaşların qarşısının alınmasında, qəzalar, yanğınlar, bədbəxt hadisələr, təbii fəlakətlər və başqa fövqaladə hallar, habelə fövqaladə vəziyyət və komendat saatı zamanı hüquqi rejimin təmin edilməsində, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında , üzərinə düşən vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
Öz xidməti vəzifələrinin və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların yerinə yetirilməsində fərqləndiyinə, hərbi xidmət keçdiyi dövrdə göstərdiyi digər xidmətlərə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə əla xidmətlərə görə əlacı yubiley və idman dərəcəsi döş nişanları ilə təltif edilib, dəfələrlə fərmanlarla, diplomlarla, qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandılıb, ona təşəkkur elan olunub və aşağıdakı medallarla təltif edilib:
1.”Qusursuz xidmətə görə” 3-cü dərəcəli medal ilə - Silahlı Qüvvələrdə 10 təqvim ili xifmətə görə;
2.”Qüsursuz xidmətə görə” 2-ci dərəcəli medal ilə -Silahlı Qüvvələrdə 15 təqvim ili xidmətə görə;
3.”Azərbaycan Respubilkasının Silahlı Qüvvələrinin 10 illiyi (1991 -2001)” yubiley medalı ilə.
Doğum günün mübarək olsun Vaqif müəllim!
100 (yüz) yaşa sağlam yaşa.