Əhməd Rəhmanov: Cosa Nostra yoxsa Ədalətli Məhkəmə Sistemi? Azərbaycanın Seçimi
Bir Ananın Dərdi: "Mənə Kim Kömək Edəcək?"
Bakının Xətai rayon məhkəməsi qarşısında 70 yaşlı bir ana ilə qarşılaşdım. Oğlu narkotik asılıdır, pensiyasını əlindən alır, lakin ona polisə müraciət etmək istəmir. Yaşlılar evinə qəbul olunmur — səbəb isə "övladının olması". Ona pulsuz iddia ərizəsi yazmağı vəd etdim, lakin məhkəmə rüsumlarını (60 AZN+) sadalayanda gözləri doldu. Bu, tək hekayə deyil.
Tarix Təkrar Olunurmu? İtaliya Mafiyasından Dərslər
1920-30-cu illərdə İtaliyada mafiyanın yaranmasının əsas səbəbi məhkəmələrin sadə vətəndaş üçün əlçatmaz olması idi. Azərbaycanda bugün də vətəndaşlar ədalət axtarışında çətinliklərlə üzləşir. Statistika deyir: əmək mübahisələrinin cəmi 10-15%-i məhkəməyə çatır.
Mediasiya: Həll yoxsa Əlavə Yük?
2019-cu ildə qəbul edilən qanunla mediasiya (alternativ münaqişə həlli) məcburi edildi. Amma:
- 60 AZN rüsum ödəmək lazımdır.
- Mediatorun qərarı məcburi deyil, tərəflərdən biri əksər hallarda heç meditasiya ya gəlmir yada imtina edir.
- Şəhid ailələri, Qarabağ qaziləri üçün güzəşt yoxdur**.
Məhkəməyə Çıxmaq: Bahalı "İmtiyaz"
1. Vəkil məcburiyyəti: 550 AZN dövlət rüsumu + Vəkilin xərçi,
2. İctimai vəkillər: Bakıda nisbətən əlçatan, rayonlarda isə çətin. Çoxları məhkəməyə belə gəlmir.
3. Özünü müdafiə: Hüquqi bilik tələb olunur, ərizə yazdırmaq üçün 200 AZN.
Ölkənin çoxu yaşayış minimumuna işləyən təxminən 500-600 azn əmək haqqı olan ölkədə 1000 AZN xərcləmək üçün kimin imkanı var?
Qanunvericilərə Açıq Məktub:
1. Mediasiyanı isteğe bağlı edin — məcburi xərc ədalətsizdir.
2. Nümayəndəlik hüququnu bərpa edin — ailə üzvləri təmsil edə bilməlidir.
3. Sosial endirimlər tətbiq edin— şəhid ailələri, aztəminatlılar üçün.
4. İctimai vəkillərə nəzarəti gücləndirin— məhkəməyə qatılmağa məcbur edilsinlər.
Xülasə: Ədalət Yalnız Kağız Üzərində Qalmamalıdır
Tarix bizə öyrədir: ədalətsizlik cəmiyyəti qanunsuzluğa sürükləyir. İtaliya mafiyası kimi nümunələr göz qabağındadır. Azərbaycanda isə hələ də vaxt var — qanunlar hamı üçün işləməlidir.