General Əli bəy Bu məşur ad Azərbaycanın bütün bölgələrində millətsevən oğulların yaddaşında vətənpərvərlik, qəhramanlıq, pakllıq rəmzinə dönərək, özünə minlərlə qəlblərin ən dərin ehtiram və hörmət duyğusunu qazandırmışdır. Mən bu adı hələ 1992-ci ildə hərbi şurnalist kimi çəbhə bölgələrinə səfərlərim zamanı eşitmişdim. O dövurdə Əli bəylə tanışlığımız xoş bir təsədüf nətiçəsində olmuşdu.1993-çü ilin martında Tərtərdə əsgər və zabitlərimizlə söhbət erdirdim Birdən kimsə General Əli bəy gəlir –deyə dilləndi. Əynidə Milli Ordu əskərinin geyimi olan qalın saqqallı bir gənç bizə yaxınlaşıb salamlaşdı.Tanış olduq. Əlindəki yri qovluğu göstərib Şəhidlərlə bağlı sənətlərdir, hərbi jurnalist kimi maraqlana bilərsiniz –dedi. Əli bəyin bu gün oxuçulara tanış olan, erməni vəhşiliklərini əks etdirən fotoşəkilləri hələ mən o zaman görmüş və onun qəlbimdə oyatdığı dərin ağrı hissini duymuşdum. Bu şəkilləri cəkmək özü əsl qəhramamlıq idi.
Tale elə gətirdi ki, biz onunla ikinçi dəfə. 1996=çı ilin mayın ortalarında görüçdük. Əli bəy Bakıya gəlmişdi. Söhbət zamanı gileylənib bildirdi ki, cəkdiyim şəkilləri görsətdiyim vəzifəli adamların soyoq münasibətindən bezmişəm. Tərtərlə Bakı arasında qalmışam. Geri qayıtmaq isdəyirəm. Birbaşa səngərə. Mən ona təssəli verib, bildirdim ki, hecdə ruhdan düşmək lazım deyil. Birlikdə işləyirik. Hər şey yaxşı olaçaq. O zaman mən Şəhid Anaları Xeyriyyə Mərkəzi nin təsis etdiyi eyni adlı qəzetin Baş redaktoru idim. Əli bəylə birlikdə bu Mərkəzin kecirtdiyi tədbirlərdə fəal iştirak etdik. Görüşlər kecirdik. Mənim sədir olduğum Xətai rayon Əskər ailəsi Çəmiyyətinin bütün tədbirlərində də Əli bəy fəal, vətənpərvərlik duyğusu ilə iştirak edirdi. Göruşlər kecirtdik. Mənim sədir olduğum Xətai rayon Əskər ailəsi Çəmiyyətinin bütün tədbirlərində də Əli bəy fəal, vətənpərvərlik dutğusu ilə iştirak edirdi. Tərtər hospitalında ünvanlarına yola saldığı şəhidlərin valideyinləri ilə görüşürdük. Hətta bir-necə ailənin maddi təminatına da kömək etdik. Problemi olan şəhid aillələrinə də öz qayğımızı əsirgəmirdik. Şəhid büstlərinin açılışında, kücə adlarının verilməsində, xatirə geçələrində Əli bəylə birlikdə iştirakımız bu gün unudulmaz anlar kimin xatirimizdə silinməz iz buraxıb. Resbublika mətbuatında Əli bəy haqqında matirialların işiq görməsində də yaxın dost, eyni məslək sahibi kimi ona öz köməyimi əsirhəməmişəm. Bir sözlə, fəaliyyətimiz Əli bəyi o qədər razı salmışdı ki, artıq geriyə dönməyə deyil, öz xeyirxah məqsədini ardıçıl surətdə həyata kecirmək ücün daha böyük şövqlə, həbəslə işləməyə başladı.
O illərdə bizim gördüyümüz xeyirxax işlərdə millətimizin qeyrətli oğullarından bir ziyalımızın yaxından köməyini burada xususuilə qeyid etmək isdərdim. O, Dövlət Neft Şirkətinin vitse prezdenti, görkəmli alim, gözəl insan Xoşbəxt Yusifzadə idi. Xoşbəxt müəllimlə tanışlığımız hələ 1992- çi ilin əvvələrində olmuşdu. O vaxt ondan müsahibə almışdım. Sonuralar da bu humanist, görkəmli nrfici alimlə ünsiyyətim davam etmişdi. Bu məqamda oxucuların diqqətinə catdırmaq yerinə düşərdi. 1996-çı ilin yayında Türkiyə Respublikasında qadınların beynaxalq konqresi kecirilirdi. Azərbaycandan 3 nəfər nümayəndə Respublikamızı təmsil edirdi. Mən heyyətin rəhbəri Şəhid Anaları Xeyriyə Mərkəzi nin sədiri Rəfiqə Əsgərovaya dedim ki, Əli bəyin ermənilərin Qarabağ müharibəsində törətdiyi vəşilikləri əks etdirən özünün cəkdiyi fotoşəkillər var. Yaxşı olar ki, həmin fotoşəkilləri konqresdə nümaiş etdirəsiniz. O, təəssüflə bildirdi ki, getməyə çəmi 2 saat vaxtımız qalıb. Nə etməli? Həmin şəkilləri lentdən cıxarmaq, kitapca halında tərtib etmək lazım idi. Bu zaman mən yeganə cıxış yolunu Xöşbəxt Müəllimin köməyində gördüm. Ona zənk edib vəziyyəti bildirdim. Təçili Neft Şirkətinə, yanına gəlməyi tapşırdı. Mən Əli bəylə böyük sevinç icində idik. Bizim bu xeyirxax niyyətimizi dəyərləndirən Xoşbəxt müəllim gözl
ərimiz önündə əsl vətəndaş, millətsevən insan kimi uçaldı. Mən onun dediyi vaxt ləngimədən şəkilləri götürüb, Şirkətə gəldik. O, həmin letləri aşkarlanıb foto şəkillərin cıxarılmasını cıxartdı. Səhifələnib kitabca halına saldı. Ön söz yazdım.100 kitapcanı yola düşməkdə olan nümayəndə heyətinə tezliklə catdırmağımız onun sayəsində mümkün oldu. Bu kitabcaları Türkiyədə konqresdə cıxış edən nümayəndə heyyətimiz iştirakcılara payladı, cıxışlar zamanı erməni vandalizminin əks etdirən foto- şəkillər konqresdə nümaiş etdirdilər. Türkiyənin bir-necə nüfuzlu qəzeti və jurnalları bu foto- şəkilləri cap etdilər. Çumuriyyət Kecit və digər mətbu orqahlarda bu foto-şəkillər türk oxuçularında erməni vəhşiliklərinə qarşı böyük nifrət hissi oyatdı.
Qarabağ müharibəsinin dəhişətlərinin dünya xalqlarına catdırılmasında öz vətəndaşlıq borçunu yüksək səviyyədə yerinə yetirən bu müdrik. Xeyirxah insanın humanist və qeyrətli fəaliiyyətini neçə unuda bilərik? Sonuralar da biz Xöşbəxt müəllimin bizə qarşında gördüyünüz işlərin qəlbimizdən hec bir zaman silinməyəcəyinə əmin olmağınızı isdəyirik.
Qarabağ müharibəsinin həqiqətlərinin olduğu kimi. Onun façiyələrini ermənilərin görünməmiş vəhşiliklərini xalqımıza catdıran Əli bəyin xidmətləri hec bir ölcüyə sığmır Bu hün onun min bir əziyyətlə oxuçulara təqdim etdiyi kitabların vərəqlərinə hopan sətirləri, foto şəkillər əslində vətən təəssüblü bu qəhraman oğlun mərdliyi çəsarəti, dönməz əqidəsi nətiçəsihdə ərsəyə gəlmişdir. Elə buna görə də biz hamımız, Azərbayçan xalqının bütün qeyrətli övlatları onun - əfsanəyə cevirilən Geniral Əlibəy in, Əlövsət Qasımovun bu fətəkarlığını yüksək dəyərləndirir, ona vətən qarşısında yorulmaz fəaliyyət, çansağlığı arzulayırıq. Bu gün bə biz Əli bəylə öz vətənpərvərlik borçumuzu ciyin-ciyinə yerinə yetitirik. İnşallah, yaxın gələçəkdə masaüstü kitabına cavriləçək kitab oxucular tərəfindən seviləcək və oxunacaq.